Posledným online podujatím programu FIDIC 2024 je webinár, ktorý organizuje výbor FIDIC pre riadenie integrity a ktorý zdôrazní a ukáže dôležitosť vykonávania protikorupčných činností na všetkých úrovniach stavebného a infraštruktúrneho priemyslu. Webinár s názvom “Tackling corruption and rooting it out of the industry – An essential webinar for the International Anti-Corruption Day” (v slovenskom jazyku Boj proti korupcii a jej vykorenenie z odvetvia – zásadný webinár k Medzinárodnému dňu boja proti korupcii), sa uskutoční v pondelok 9. decembra 2024 o 12.00 h SEČ a je posledným zo série troch podujatí, ktoré FIDIC organizuje na túto zásadnú tému.
FIDIC a partner v oblasti služieb EY sa opäť spojili, aby zorganizovali toto podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii, ktorý vyhlásila OSN, s cieľom poskytnúť aktuálne informácie o spolupráci, ktorú FIDIC a EY vykonávajú v tejto dôležitej otázke pre všetkých, ktorí pracujú v stavebnom sektore. Webinár ponúkne účastníkom celý rad užitočných tipov, prístupov a stratégií, ktoré môžu spoločnosti a organizácie uplatniť v boji proti metle korupcie.
Prednášajúci na webinári zdôraznia význam protikorupčných aktivít na všetkých úrovniach, od jednotlivca až po štát, a čo je rozhodujúce, ako môžu odborníci v stavebníctve zohrať svoju úlohu pri presadzovaní integrity. Integrita je samozrejme jednou zo základných hodnôt FIDIC a organizácia už mnoho rokov zdôrazňuje, že je potrebné, aby organizácie kládli integritu do centra svojej činnosti. Ukázalo sa, že organizácie, ktoré to robia, sú odolnejšie, ziskovejšie a lepšie si dokážu udržať svoje špičkové talenty a prilákať nových zákazníkov, najmä v náročných časoch.
Richard Stump, viceprezident poprednej americkej architektonickej, inžinierskej a poradenskej spoločnosti RS&H a predseda výboru FIDIC pre riadenie integrity, k nadchádzajúcemu podujatiu uviedol: „V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že v oblasti riadenia integrity je potrebné dbať na dodržiavanie zásad integrity: „Tento webinár je vysoko aktuálny, kritický a dôležitý pre celú spločnosť. Nielenže som nadšený z toho, o čom budeme diskutovať, ale myslím si, že je to aj veľmi potrebné. Musíme dať vedieť o tejto mimoriadne kritickej otázke.“
Okrem diskusie o súčasnom stave integrity v celosvetovom meradle a o postojoch a názoroch na korupciu na rôznych úrovniach podnikov sa na webinári budú skúmať aj veľmi dôležité otázky whistleblowingu a kultúry „hovorenia“ a hľadania spôsobov, ako ich možno rozvíjať v spoločnostiach, organizáciách a vládach.
Online podujatie bude moderovať Richard Stump, viceprezident poprednej americkej architektonickej, inžinierskej a poradenskej spoločnosti RS&H a predseda výboru FIDIC pre riadenie integrity. Medzi špičkových prednášajúcich, ktorí majú dostatok znalostí, patria Nigel Iyer, spoluzakladateľ a riaditeľ poradenskej spoločnosti B4 Investigate AB (Švédsko), Bruce Wymond, zakladajúci riaditeľ Globálneho centra pre boj proti korupcii v oblasti infraštruktúry (Austrália), Jacqueline Gerrick, prezidentka a generálna riaditeľka organizácie Whistleblowers of America (USA) a Cecilia Melzi, partnerka spoločnosti EY (Peru).
Účastníci webinára budú môcť využiť niektoré kľúčové poznatky panelu rečníkov. Nigel Iyer má významné skúsenosti v tejto oblasti, keďže 30 rokov pôsobil ako vyšetrovateľ podvodov. „Podvody a korupcia sú všade na svete, ale v odvetví infraštruktúry sú veľmi rozšírené,“ povedal Iyer, ktorý tento týždeň hovoril pre FIDIC. „Sú to skutoční ľudia, ktorí sú v prvej línii, ktorí si veci všimnú – verím, že každý môže byť detektívom podvodov, čo je kľúčovou súčasťou Medzinárodného dňa boja proti korupcii,“ povedal.
Zakladajúci riaditeľ Globálneho centra pre boj proti korupcii v oblasti infraštruktúry Bruce Wymond je profesionálny inžinier s viac ako 40-ročnou praxou v stavebníctve, z toho 25 rokov ako riaditeľ konzultačnej inžinierskej skupiny v Ázii a Austrálii. Pracoval vo viac ako 20 krajinách a podieľal sa na niektorých z najväčších stavebných projektov na svete. „Približne pred 15 rokmi som sa stal informátorom a korupcia bola v stavebníctve stálicou počas celej mojej kariéry,“ povedal Wymond. Je tiež autorom knihy Korupcia v stavebníctve, prelomového diela, ktoré obsahuje prípadové štúdie z celého sveta a ilustruje mechanizmy využívané rôznymi korupčnými účastníkmi v každej fáze projektu.
Jacqueline Gerricková založila v roku 2017 neziskovú organizáciu Whistleblowers of America (WoA), ktorá poskytuje dobrovoľnú vzájomnú podporu osobám trpiacim následkami traumatického stresu na pracovisku. Vypracovala kontrolný zoznam odvetných opatrení pre whistleblowerov© na identifikáciu negatívnych psychosociálnych vplyvov na poškodených zamestnancov a poskytuje forenzné svedectvo. S viac ako 1 000 kontaktmi v 30 krajinách má WoA prístup k širokej sieti a Gerrickove skúsenosti by mali stáť za vypočutie.
Partnerka spoločnosti EY Cecilia Melziová má 20 rokov skúseností v oblasti forenzných služieb, programov dodržiavania predpisov a vyšetrovania podvodov. Má tiež významné skúsenosti s oznamovaním nekalých praktík. „Obsluhovali sme horúce linky pre oznamovateľov pre viac ako 200 spoločností v Peru, v regióne a vo svete, takže máme cenné informácie o tom, ako spoločnosti, ako by som to povedala, „riadia“ svojich oznamovateľov,“ povedala Melziová. Jej úvahy na webinári o tom, ako spoločnosti a organizácie postupujú pri vytváraní prostredia pre zamestnancov, aby sa mohli ozvať a hovoriť o korupcii, by mali byť absolútne fascinujúce.
Richard Stump, predseda výboru FIDIC pre riadenie integrity, vyzval ľudí, aby sa prihlásili na bezplatný webinár: „Chcel by som, aby sme nielen viedli silnú diskusiu a naozaj vášnivú diskusiu o význame integrity a o tom, ako budeme bojovať proti korupcii do roku 2025, ale chcem hovoriť aj o tom, ako môžu ľudia robiť veci na svoju ochranu, na ochranu svojich priateľov a kolegov a tiež svojich spoločností.“